wtorek, 21 września 2010

11. Loża w Gnieźnie



Loża w Gnieźnie, ul. Łubieńskiego 11, "Cubus zum bekranzten” (wpis do rejestru zabytków nr rej.: 6/Wlkp/A z 18.05.1999)

Burmistrz Gniezna mason, członek loży Sześcianu Uwiecznionego, lub Wschodu Franz Machatius to człowiek, za którego kadencji miasto osiągnęło największy rozwój w swojej historii. Od objęcia, przez Machatiusa, stanowiska burmistrza Gniezna w 1852 roku nastąpiła dynamiczna rozbudowa miasta. Powstały liczne budynki użyteczności publicznej, zakłady miejskie ( tych spadkobiercami jest wiele obecnie istniejących spółek komunalnych), rozwinięto funkcjonalną sieć komunikacyjną. Zbudował na polecenie władz pruskich Szpital w Gnieźnie. Inicjatorem większości tych przedsięwzięć był właśnie burmistrz…
Machatius po śmierci otrzymał swoją ulicę (dzisiejszą Moniuszki - Machatiusstraße). Był tak nielubiany przez Polaków, że zaraz po odzyskaniu Niepodległości ją zlikwidowano, więc w tym momencie absolutnie nie kierowano się obiekcją tego, czy dzięki niemu miasto coś zyskało. Był prusakiem z krwi i kości.

W swoim opracowaniu, znajdującym się w zasobach UAM, pt. „Andreas zum Frieden und der St. Johannis-Loge zum bekranzten Kubus im Orient zu Gnesnen fur das Jahr” . nijaki Andreas podaje, że loża gnieźnieńska była dość prężną. O czym wzmiankuje Ludwik Hass pisząc o dorobku Stanisława Małachowskiego-Łempickiego znawcy wolnomularstwa w Polsce.

W Gnieźnie istniała również druga loża której siedziba znajduje się przy dzisiejszej ulicy Chrobrego - nazywała się "Andreas zum Frieden" ale na razie nie mam bliższych danych...

Obecnie budynek Miejskiego Ośrodka Kultury.

Sam budynek MOK, w którym znajdowała się loża masońska powstał w pierwszej połowie XIX wieku i wówczas uchodził za jeden z najpiękniejszych budynków w mieście.

Informacje za :

4 komentarze:

  1. Nieprwdą jest że Franz Machatius był osobą nielubianą. WsZelkie dane wskazują raczej na coś przeciwnego. Nazwę ulicy jego imienia zlikwidowano z oczywistego powodu odzyskania niepodległości, wówczas usuwano wsZystko co kojarzyło się władzą pruską...
    Druga Loża "Andreas zum Frieden" mieściła się nie przy ul Chrobrego, lecz obecnej ul Park Kościuszki 7 ( przed 1919 Parkstrasse) loża zmieniła później nazwę "Friedens Loge" działała mało aktywnie i w 1936 roku budynek sprzedano Towarzystwu Kupców i Przemysłowców.

    OdpowiedzUsuń
  2. Stanisław Małachowski-Łempicki, jak Pan raczył nazwać "znawca wolnomularstwa w Polsce " był wolnomularzem..

    OdpowiedzUsuń
  3. szukam informacji o Janie Sicinskim,wlascicielu wsi Modliszewo,masonie(moj pradziadek),interesuje mnie jaka loze reprezentowal oraz jaki stopien posiadal.utopiaradical@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry
      Jestem kolekcjonerem i kilka lat temu widziałem kilka przedmiotów związanych z osoba Jana Sićinskiego z Modliszewa.

      Usuń